ICT-AGRI-FOOD (ICT-enabled agri-food systems) projesi Ufuk 2020 Programı kapsamında desteklenen bir Era-Net Cofund projesidir. Proje kapsamında, TÜBİTAK ile birlikte 23 ülkeden 34 adet, araştırma projelerini fonlayan veya politika oluşturan kurum ortak olarak yer almaktadır. ICT-AGRI-FOOD projesinin amacı, sürdürülebilir gıda üretimi amacıyla bilgi iletişim teknolojilerinin (BİT) gıda üretim zincirinde kullanımı konusunda bilgi paylaşımını desteklemektir. Bu doğrultuda açılacak olan ilk Cofund çağrısı kapsamında, çiftlikten-çatala, çiftçiler, kobiler, gıda işletmecileri, tedarikçiler, politika üreticiler ve tüketicilere kadar tüm gıda zincirinde yer alan aktörler ele alınarak, çok oyunculu bir yaklaşımla sürdürülebilir, esnek ve şeffaf tarımsal-gıda sistemleri için dijital teknoloji çözümlerinin geliştirilmesi beklenmektedir.

Nesnelerin interneti (IoT), yapay zeka, büyük veri, sensörler, uzaktan algılama, robotik ve otomasyon vb. dijital çözümlerin ve veri odaklı BİT platformlarının geliştirilmesinin desteklemesi ve bu çözümlerin benimsenmesi önündeki engellerin kaldırılması hedeflemektedir.

Konunun geniş bir bakış açısı ile ele alınması beklendiğinden, proje ekiplerinde tarım ve bilişim alanında araştırmacılar yanında sosyal bilimciler, politika araştırmacıları ve sosyo-ekonomi uzmanlarının da yer alabileceği değerlendirilmektedir.

Çağrı kapsamında üretilen dijital çözümlerin gıda zinciri boyunca aşağıdaki hususlara hizmet etmesi beklenmektedir;

Sürdürülebilirliğin ve verimliliğin artırılması: Sosyal, ekonomik ve çevresel fayda-maliyet değerlendirmesinin yapılması,
İnsanların geçimi ve meslekleri, hayvan refahı, biyoçeşitlilik, gıda güvenliği ve güvenilirliği, tüketici isterlerinin (sağlıklı, güvenilir, besin içeriği, orijini bilinen, kişisel taleplere/sağlık durumlarına uygun gıdalar vb.) dikkate alınması,
Gıda zincirinde; birincil üretim, gıda işleme, paketleme, dağıtım, tüketici davranış ve tutumu, hane halkı tüketimi ve yemek servisi (catering) hizmeti dahil en az iki veya daha fazla aşamada etki gözetilerek, atık ve kayıplara ilişkin sorunlar da dikkate alınarak katma değer sağlanması.
Çağrı, TÜBİTAK’ın da içinde yer aldığı 22 ülkeden 29 fonlayıcı kuruluş ve Avrupa Komisyonu ile ortak desteklenecektir. Oluşturulacak konsorsiyumlarda çağrıya katılan en az 3 ülkeden ortak yer alması gerekmektedir.

Bu kapsamda, ICT-AGRI-FOOD Cofund çağrısının 1. aşama başvuruları için uluslararası başvuru sisteminin 27/11/2019 tarihi itibariyle açılması planlanmakta olup, sistem Ocak 2020 sonunda kapanacaktır.

Çağrı kapanış son başvuru tarihi 31 Ocak 2020 17:00 (Brüksel saati ile)’dir.

Çağrıya ilişkin detaylı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.ictagrifood.eu/node/40158

Paylaş !

[the_ad id="4126"]