Kocaeli Sanayi Odası ve Doğu Marmara ABİGEM organizasyonunda, 13-16 Eylül 2015 tarihinde Çek Cumhuriyeti’nin Brno kentinde düzenlenen MSV Uluslararası Mühendislik Fuarı kapsamında heyet ziyareti gerçekleştirildi. Söz konusu etkinlik ile Kocaeli Sanayi Odası ve Brno Bölgesel Ticaret Odası arasında 2007 yılından beri var olan yakın ilişki fuar kapsamında, Çek Cumhuriyetine yapılan heyet ziyareti ile pekiştirildi.

Avrupa’nın en önemli mühendislik fuarlarından biri olan MSV Fuarı; Makine, Metal, Metalurji, Hidrolik, Pnömatik, Otomasyon, Enerji, Elektrik-Elektronik, Plastik, Kauçuk, Kompozit, Döküm, Araştırma, Geliştirme, Teknoloji Transferi, alanları ile örtüşen bir fuardır. Fuara Çek firmaların yanı sıra Almanya, Avusturya, Macaristan, Fransa, İngiltere, Rusya, Çin ve Türkiye başta olmak üzere 30 farklı ülkeden 1187 firma standla katılımda bulundu, fuar yaklaşık 65.000 ziyaretçiyi ağırladı.

Katılımcı firmalarımız söz konusu fuar ziyaretiyle, ilgili sektörlerde sergilenen son teknoloji ürünleri inceleme ve değerlendirme fırsatını yakaladı. Bunun yanı sıra, Çek Cumhuriyeti’nin Orta ve Doğu Avrupa ülkelerine olan coğrafi konumu, ticari ve ekonomik ilişkileri nedeniyle, firmalarımız bölgedeki diğer komşu ülke pazarlarından yeni iş partnerleri ile bir araya geldi

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu önderliğinde, bölgemizden 10 firmanın katıldığı etkinliğin ilk gününde fuarı ziyaret eden firmalarımız, etkinliğin ikinci gününde Brno Bölgesel Ticaret Odası’nda Çek Cumhuriyeti firmaları ile ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdi. Çek ve Türk firmalar arasında toplamda 70 iş görüşmesi gerçekleştirildi. Kayıtlı görüşmelerin dışında fuar ziyareti sırasında firma standlarında da görüşmeler gerçekleştirildi.

Türk ve Çek firmalar arasında yapılan ikili iş görüşmeleri, katılımcı firmalarımızın ticari ve teknolojik iş bağlantıları oluşturmaları ve gelecekte gelişebilecek projelerde ortaklık kurmaları konusunda önemli katkı sağladı.

Bunun yanı sıra, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Çek Ticaret Odası Başkanı Vladimir Dlouhy ve Brno Bölgesel Ticaret Odası CEO’su Cenek Absolon ile Odalar arasında karşılıklı ticari ve ekonomik işbirliğini geliştirmeye yönelik çalışmalar konusunda görüşmelerde bulundu. Türk ve Çek firmalar arasındaki ticari ve teknolojik işbirliğinin ve AB proje ortaklıklarının arttırılması için iki ülke arasında yapılacak heyet ziyaretlerinin ve Odalar arası iletişimin devam etmesi kararı alındı. Ayrıca Ekim 2015’de Kocaeli Bölgesi’nde gerçekleşecek Match4Industry etkinliği ile ilgili ortaklaşa çalışmalar hakkında fikir alışverişinde bulunuldu.

Paylaş !

[the_ad id="4126"]