Küçük İşletmeler İçin Avrupa Şartı, 25 Haziran 2008 tarihinde, Avrupa Birliği Resmi Gazetesi’nde yayınlanarak yürürlüğe girmiş olup, Küçük İşletmeler İçin Avrupa Şartı’nın 4. Bölümünün 1. Maddesi, Avrupa Komisyonu’nun Avrupa KOBİ haftasını (AKH) düzenlemesini tavsiye etmektedir. AKH, Avrupa Komisyonu İşletme ve Sanayi Genel Müdürlüğü tarafından koordine edilmekle birlikte hafta boyunca gerçekleştirilen etkinliklerin önemli bir kısmı katılımcı ülkelerde bulunan ticari kuruluşlar, destek kuruluşları, bölgesel ve yerel yetkililer tarafından düzenlenmektedir. Komisyonun asıl çabası var olan etkinliklerin AKH şemsiyesi altında yer alması yönünde olup finansal destek sağlanmamaktadır. AKH ile KOBİ’lerin desteklenmesi için AB’nin, ulusal otoritelerin ve diğer ilgili kuruluşların faaliyetlerini desteklemek ve yaygınlaştırmak, girişimciliği desteklemek ve girişimcilerin profilini artırmak, gençleri girişimciliği özendirmek amaçlanmaktadır.

Türkiye, 2009 yılından itibaren Haftaya aktif olarak katılım sağlamaktadır. 2010 yılı 2. AKH`de Türkiye, 37 katılımcı ülke içerisinde etkinlik sayısı açısından üçüncü sırada yer almış, 2011 yılı 3. AKH, 03-09 Ekim 2011 tarihleri arasında kutlanarak, 37 ülkenin katılımı ile yıl boyunca 1400 etkinlik gerçekleştirilmiş ve bu etkinliklerin yaklaşık yarısı (593) Türkiye tarafından organize edilmiştir.2012 yılı 4. AKH, 15-21 Ekim 2012 tarihleri arasında kutlanacak olup hafta kapsamındaki etkinlikler yıl sonuna kadar devam edecektir.

Avrupa KOBİ Haftası 2012 15 – 21 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecektir.

Avrupa KOBİ Haftasının amaçları:

– AB, ulusal, bölgesel ve yerel yetkililerin, mikro, küçük ve orta ölçekli işletmelere yönelik desteklerine ilişkin bilgi sağlamak;

– İnsanların ve özellikle gençlerin girişimciliği kariyer seçeneği olarak dikkate alması yönünde desteklemek;

– Avrupa’nın refahına, mesleklerine, yenilik ve rekabetçiliğine katkıları yönünde girişimcilere farkındalık kazandırmak.

KOSGEB Bursa Hizmet Merkezi Müdürlüğü olarak AB KOBİ Haftası kapsamında, seminer ve atölye çalışmalarını, gençleri girişimciliğe özendirilmesine yönelik olarak başarılı işletme sahiplerinin okulları ziyaretlerini, çevre il ve ilçelerde gerçekleştirilecek bilgi günlerini içerecek bir dizi etkinlik gerçekleştirilecektir. Web sayfamızdaki Etkinlik Takvimi bölümünden söz konusu etkinlikleri takip edebilirsiniz.

Paylaş !

[the_ad id="4126"]